Počet výsledků: 27

Otevřít filtraci

Chemická reakce je proces, ve kterém jedna nebo více látek, označovaných jako reaktanty, je přeměněna na jednu nebo více látek, označovaných jako produkty. Příkladem jednoduché chemické reakce je hoření propanu, kdy z jedné molekuly propanu a pěti molekul vodíku (reaktanty) vznikají tři molekuly oxidu uhličitého a čtyři molekuly vody (produkty): C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O Viz také biochemická reakce.

Chemická kastrace je jiný název pro farmakologickou kastraci. Viz také kastrace.

Chemický prvek nebo jen zkráceně prvek je jakákoli z více než 100 známých látek (z nichž 92 se vyskytuje v přírodě, ostatní jsou uměle připravené), které nelze rozdělit na jednodušší látky a které samostatně (jako atomy) nebo v kombinaci (jako molekuly) tvoří veškerou hmotu. Příklady prvků vyskytujících se v tělech živých organismů – včetně lidského těla – jsou kyslík, uhlík, vodík, dusík, vápník, fosfor, draslík, sodík, chlor, hořčík, síra a řada stopových prvků (např. jod, selen, železo či zinek).

Polymerázová řetězová reakce s reverzní transkripcí neboli RT-PCR (zkratka pochází z anglického názvu reverse transcription polymerase chain reaction) je podtypem polymerázové řetězové reakce. RT-PCR se používá např. při PCR testech.

Emoční reakce je okamžitá a „pocitová“ reakce (např. pocit štěstí, strachu, smutku apod.) na nějaký podnět (např. radostnou nebo špatnou zprávu apod.). Viz také emoce.

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Polymerázová řetězová reakce neboli PCR (zkratka pochází z anglického názvu polymerase chain reaction) je laboratorní metoda pro amplifikaci (zvětšení počtu kopií) konkrétního úseku DNA. Tato metoda se používá mj. při PCR testech.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Imunopatologická reakce IV. typu je jiný název pro alergickou reakci pozdního typu.

Imunopatologická reakce II. typu je jiný název pro alergickou reakci cytotoxického typu.

Zobrazeno 1 až 10 z 27

Počet výsledků